Zarządzanie zapasami przez dostawcę
Zarządzanie zapasami przez dostawcę – VMI Vendor Managed Inventory jest narzędziem stosowanym w celu dostarczenia odpowiedniego produktu do wyznaczonego wcześniej miejsca w określonym czasie a co najważniejsze we właściwych ilościach. Narzędzie to jest elementem SCM Supplier Chain Management.
Głównym założeniem VMI jest optymalizacja procesu dostaw do odbiorcy. Odpowiedzialność za uzupełnianie brakujących zapasów jest przekierowana na dostawcę. Odbiorca w zamian dzieli się informacjami dotyczącymi stanów magazynowych oraz aktualnych zejściach z magazynu.
Zarządzanie zapasami przez dostawcę stanowi ważny element w tzw. Łańcuchu dostaw 2.0 charakteryzującym się elastycznością strukturalną. Przykładami firm stosującymi tą metodę sa m.in. Target Corp, Wal-Mart.
VMI zyskuje na popularności ze względu na zmniejszenie kosztów (brak zamrożonych kapitału), dając możliwość rezygnacji z magazynów.
Korzyści dla Dostawcy
- Możliwość wygładzania zapotrzebowania – końcowy popyt klienta charakteryzujący się brakiem stabilnością można wygładzić jako potrzeby netto uzupełnienia
- Stabilizacja planów dostaw i harmonogramów transportu – spójny model zarządzania zapasami bazujący na analizie zużycia i wynikającego z niego regularnego dostarczania produktów
- Informacje zwrotne – swobodny przepływ informacji między dostawcą a klientem
- Informacje o faktycznym końcowym popycie u klienta – VMI oparte jest na informacjach dotyczących zużycia towarów
- Budowa zapory konkurencyjnej i przygotowanie do kolejnych wymagań – VMI wymusza pogłębienie relacji między klientem a dostawcą
Korzyści dla Klienta
- Przeniesienie odpowiedzialności związanej z planowaniem dostaw na dostawcę
- Obniżanie poziomu zapasów, możliwe dzięki konsekwentnej metodologii zarządzania zapasami
- Obniżenie inwestycji w zapasy, ze względu na brak zamrożonych kosztów
- Dostarczanie informacji o realnym zużyciu towarów
Proces wdrażania VMI
- Dostarczenie dostawcy popytu materiałów na określony okres czasu
- Dostarczenie towaru
- Magazynowanie dostawy
- Przygotowanie raportu o dostawie i zużyciu
- Kontrola/ audyt na magazynie
- Rozliczenie z dostawcą
Bariery wdrożenia VMI
Warunkiem pomyślności we wdrożeniu VMI jest przewidzenie w miarę dokładnego popytu na określone produkty. Wspiera to zabezpieczenie odpowiedniej ilości danego produktu w określonym czasie. Ważne, aby wspierać się odpowiednim zapleczem techniczno – informatycznym gwarantującym szybki przepływ informacji między dostawca a klientem.
Bibliografia:
na-nieprzewidywalnych-klientow-czesc-i–jak-pogodzic-interesy-klienta-i-dostawcy/