Przedsiębiorca upoważniony AEO (ang. Authorized Economic Operator) to rozwiązanie wprowadzone zostało wprowadzone w regulacjach prawnych Unii Europejskiej rozporządzeniem (WE) nr 648/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 kwietnia 2005r. zmieniającym rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L117 z 4.05.2005, s. 13).
Rozwiązanie to zostało wprowadzone ze względu na ułatwienie działalności polegającej na międzynarodowym przepływem towarów. Taki przepływ możliwy jest tylko dla wiarygodnych przedsiębiorstw, które otrzymały certyfikat AEO. Dokument ten potwierdza, że dana jednostka jest wiarygodna na terenie całej Wspólnocie Europejskiej w zakresie operacji celnych, co skutkuje korzyściami na terenie Wspólnoty (UE).
Otrzymać taki certyfikat mogą przedsiębiorcy posiadający siedzibę na terenie Unii Europejskiej oraz spełniający kryteria przedstawione we Wspólnotowym Kodeksie Celnym. . Przedsiębiorca upoważniony AEO to taki podmiot, który posiada jedno ze świadectw AEO – dotyczące uproszczeń celnych (AEOC), bezpieczeństwa i ochrony (AEOS), uproszczeń celnych oraz bezpieczeństwa i ochrony (AEOF).
W Polsce przepisy dotyczące AEO stosuje się od 1 stycznia 2008 roku. Status AEO jest respektowany przez organy celne na terenie całej Wspólnoty Europejskiej oraz na terenie innych państw, jak np.: USA, Japonia, Szwajcaria, Norwegia, Andora.
Warunki uzyskania przez przedsiębiorstwo certyfikatu AEO
- umożliwienie organowi celnemu fizycznego i elektronicznego dostępu do ewidencji,
- posiadanie odpowiedniego systemu zarządzania ewidencjami handlowymi
- udokumentowane przestrzeganie wymogów celnych,
- zapewnienie, że pracownicy są świadomi konieczności powiadamiania organów celnych w każdym przypadku, gdy zostaną wykryte trudności związane z przestrzeganiem przepisów oraz ustanowienia odpowiednich kontaktów służących informowaniu organów celnych o wystąpieniu takich zjawisk.
- posiadanie systemu logistycznego odróżniającego towary wspólnotowe od nie wspólnotowych,
- posiadanie odpowiednich środków technologii informatycznej zabezpieczających system teleinformatyczny przed nieuprawnionym dostępem oraz zabezpieczającym dokumentację wnioskodawcy,
- posiadanie odpowiedniego systemu księgowego, zgodnego z państwami członkowskimi
- stosowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa i ochrony
Przywileje dla przedsiębiorstwa związane z posiadaniem ceryfikatu AEO
- podlega mniejszej liczbie kontroli fizycznych i kontroli dokumentów,
- uprawnienie do składania przywozowej/wywozowej deklaracji skróconej z ograniczonym zakresem danych bezpieczeństwa (dotyczy AEOS i AEOF
- możliwość wnioskowania o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny,
- priorytetowa obsługa zgłoszeń celnych,
- w przypadku wytypowania go do kontroli przeprowadzana jest ona priorytetowo
- jest uprawniony do wcześniejszego powiadomienia o wytypowaniu przesyłki do kontroli (dotyczy świadectw AEOS i AEOF),
- korzystanie ze specjalnych miejsc obsługi AEO w organach celnych.
Należy pamiętać o tym, iż organy celne po wydaniu przedsiębiorcy świadectwa AEO monitorują spełnianie przez przedsiębiorcę warunków i kryteriów do uzyskania i posiadania statusu upoważnionego przedsiębiorcy.
Bibliografia
- Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny z późniejszymi zmianami 2913/92