Open Source polega na zapewnieniu swobodnego i wolnego dostępu do oprogramowania dla wszystkich użytkowników. Na taką koncepcję wpadła grupa informatyków chcących przedstawić model przyjazny firmom i mniej zaangażowanych ideologicznie w procesie konkurencji z oprogramowaniem własnościowym. Open Source jest oprogramowaniem, którego licencja pozwala na legalne i nieodpłatne kopiowane, zarówno kodu wynikowego jak i źródłowego oraz na dowolne modyfikacje kodu źródłowego. Licencje Open Source to m.in. GPL i BSD. Licencja GPL wymaga udostępnienia kodu źródłowego, a BSD nie. Licencja GPL jest korzystna dla użytkowników
Główne kryteria, które musi spełniać program, aby zakwalifikować go jako Open Source:
- wolna redystrybucja
- brak dyskryminowania pól zastosowań
- brak wpływu licencji na inne programy
- licencja nie musi być szczególna dla produktu
- rozpowszechnianie licencji
- brak dyskryminowania osób lub grup
- otwarty kod źródłowy
- integralność kodów źródłowych autora
Cechy
- swobodny dostęp do kodów źródłowych dostępnych przez internet
- niezawodność (może być ciągle poprawiany ze względu na jego udostępnienie)
- szybka eliminacja ewentualnych błędów
- elastyczność
- szybkość rozwoju
- lepsza korelacja programu z rzeczywistością społeczno – gospodarczą
- obniżenie kosztów (brak komercyjnego software’u)
Przykładem Open Source są między innymi następujące programy: Linux, OpenOffice, PostgreSQL, Apache, ZOPE, sendmail i wiele innych.
Typy licencji open source:
Organizacja Open Source Initiative wyodrębniła 58 różnych rodzajów licencji open source. W praktyce najczęściej wykorzystywane są dwa z nich czyli GPL i BSD.
- Licencja GPL (GNU Public License) wymaga, aby wszelkie modyfikacje, które zostały wprowadzone do kodu oprogramowania oprócz postaci skompilowanej były udostępniane także w postaci źródłowej.
- Licencja BSD (Berkeley Software Distribution License) potrzebuje ona potwierdzenia, że oprogramowanie, które jest rozprowadzane mieści kod z licencji BSD.
Bibliografia
Chełkowski T. (2015), Czy wolne i otwarte oprogramowanie może przyczyniać się do wzrostu gospodarczego?, e-mentor, nr 2
Kędzierski J., Małek Ł., Oleksy A. (2012), Zastosowanie otwartego oprogramowania w systemie sterowania robotem społecznym, Postępy Robotyki, wolumen 182
Kotuła S. (2014), Wstęp do open source, SBP