Cross – trade polega na kupnie i sprzedaży tego samego aktywa bez jego ewidencji na giełdzie, oczywiście jest to czynność niedozwolona na większości znaczących giełd. Transakcja cross-trade występuje, gdy broker realizuje dopasowane zlecenia kupna i sprzedaży dla tego samego zabezpieczenia na różnych kontach klientów i zawiadamia je na giełdzie.
Cross – trade może się odbywać np. w momencie jeśli jeden klient chce sprzedać, a drugi chce kupić, broker dobiera te dwa zamówienia bez wysyłania zamówienia na giełdę do wypisania, lecz wypisując je jako transakcję krzyżową, następnie zgłaszając transakcje po zaistniałych okolicznościach, ale w odpowiednim terminie, dobraną datą oraz czasie. Takie działanie może posłużyć do wyeliminowania marży z transakcji.
Legalizacja praktyki cross-trade polega na tym, że:
- Broker powinien uzasadnić uczciwą cenę rynkową oraz zarejestrować transakcję jako cross-trade dla odpowiedniej kategorii regulacyjnej.
- Zarządzający aktywami musi również udowodnić Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, że obrót był zyskowny dla obydwu klientów.
Bibliografia:
- Koźlak A. (2018), Struktura sektora transportu drogowego w Polsce i ocena jego wyników ekonomicznych na tle państw Unii Europejskiej, Kolegium Zarządzania i Finansów Uniwersytetu Gdańskiego
- Meyer S., Schmidhuber J., Barreiro‐Hurlé J. (2013), EuroChoices, Wiley Online Library
- Neuberg A. (2014), Indexing for Maximum Investment Results, Routledge
- Sławińska M. (red.) (2016), Handel we współczesnej gospodarce. Nowe wyzwania, Katedra Handlu i Marketingu Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznań