Cena nominalna jest to cena, która określa wartość papieru wartościowego czy też udziału w danej spółce. Wartość nominalna akcji (lub udziałów) służy do określania wartości pieniężnego majątku albo tez niepieniężnego majątku wniesionego do danego przedsiębiorstwa przez jego założycieli.
Jej cechą charakterystyczną jest to, że jest tożsama dla wszystkich akcji spółki i określona w przeliczeniu na jedną akcję.
Cena nominalna akcji w polskich złotych z wyjątkiem spółek zagranicznych, w których to cena może być wyrażona w rodzimej walucie. Wartość nominalna akcji może zostać zmniejszona lub zwiększona w trakcie dalszego prosperowania podmiotu.
Cena nominalna akcji ma związek z ryzykiem strat inwestycyjnych. W momencie inwestycji na rynku kapitałowym istnieje ryzyko straty kapitału, który został zainwestowany. Wysoka cena nominalna akcji może zwiększać ryzyko poniesionych strat. Spadki wartości akcji przyczyniają się do strat dla inwestorów.
Mniejsza cena nominalna wiąże się z niższym ryzykiem poniesienia ewentualnych strat. Spadki wartości mają zatem mniejszy wpływ na wartość całej inwestycji.
Zarządzanie ryzykiem strat inwestycyjnych to ważny aspekt zarzadzania całą firmą, które jako jedno z narzędzi powinno przyczynić się do jak najlepszego ograniczenia ryzyka związanego ze stratami inwestycyjnymi.
Minimalna wartość
Według Kodeksu Spółek Handlowych najniższa wartość ceny nominalnej za akcję może wynosić 1 grosz w spółkach akcyjnych i komandytowo-akcyjnych oraz minimum 50 złotych w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Ważne przy ustalaniu ceny minimalnej nominalnej jest wzięcie pod uwagę także ceny emisyjnej. Cena nominalna nie może być od niej niższa. Przedsiębiorstwo, którego cena emisyjna jest niższa od ceny nominalnej akcji traci zdolność emisyjną. Co z kolei może świadczyć o problemach finansowych spółki.
W jaki sposób ustala się cenę nominalna akcji?
Cena nominalna ma ogromne znaczenie na wartość spółki oraz jej interesy ( w tym interesy akcjonariuszy).
Ustalenie ceny nominalnej odbywa się na podstawie wielu czynników, do których nalezą m.in.:
- Statut spółki – dokument, w którym znajdują się zasady dotyczące emisji o obrotu akcjami, zasady ustalania minimalnej ceny nominalnej
- Rola akcjonariuszy – którzy wyrażają swoje preferencje i oczekiwania względem zasad ustalania nominalnej ceny
W celu zwiększenia wartości nominalnej akcji lub udziału w spółce stosuje się metodę resplitu akcji. Polega ona na scaleniu akcji w spółce przy nie zmienionym kapitale akcyjnym. Takie działanie jest charakterystyczne dla spółek groszowych, w których cena nominalna jest niższa niż 1 złoty. Działanie to ma na celu uniknięcie znalezienia się na liście alertów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzieje się to kosztem tymczasowego zmniejszenia teoretycznej płynności kursu.
Zmniejszenia wartości nominalnej akcji lub udziału w spółce dokonuje się za pomocą splitu. Zmniejsza on wartość nominalną akcji przy czym dotychczasowy kapitał akcyjny nie ulega zmianie. Łączna liczba akcji zwiększa się jednak ich łączna wartość oraz proporcja udziałów akcjonariuszy pozostaje taka sama. Split akcji przeprowadzają głównie spółki, których ceny akcji są stosunkowo drogie dla przeciętnego inwestora. Działania te mają za zadanie poprawę płynności papieru wartościowego i zwiększenie dostępności akcji, wcześniej wspomnianym, drobnym inwestorom.
Bibliografia:
- Dębski S. (2011), Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw. Część 2, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa
- Jagielnicki A. (2013), Catalyst. Odkryj rynek obligacji, Wydawnictwo Helion, Gliwice
- Jaworska B. (red.) (2008), Ekonomika handlu. Cz.2, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa
- Machała R. (2014), Zarządzanie Finansami i Wycena Firmy, Oficyna Wydawnicza UNIMEX, Wrocław
- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037