Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności – jest to badanie, które zajmuje się weryfikacją sytuacji na rynku pracy (jej wielkości, strukturze oraz zasobach siły roboczej). Te badania są prowadzone od 1992 roku przez Główny Urząd Statystyczny.
Metoda
Badaniu podlegają osoby powyżej 15 roku życia, które są członkami gospodarstw domowych, które zostały wylosowane. Ankieterzy w każdym tygodniu kwartału badają ok 1900 osób, które w danym przedziale czasowym przepracowały chociaż 1 godzinę. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że prowadziły własną działalność gospodarczą, pomagały w prowadzeniu rodzinnej działalności gospodarczej bez wynagrodzenia, były pracownikiem najemnym. Osoby będące na urlopie, strajkujące lub mające przerwę w działalności zakładu także zalicza się do tych pracujących. BAEL jest przeprowadzana za pomocą ankiet, na terenie Polski. Ankieterami są pracownicy urzędów statystycznych. Informacje zdobyte za pomocą ankiet dostępne są tylko dla pracowników statystyki publicznej, którzy ustawowo zobowiązani są do zachowania tajemnicy statystycznej. Ustawowo dane ankietowanych są poufne i chronione, ich odpowiedzi nie są łączone z nazwiskami czy adresami.
Osoby bezrobotne według BAEL:
- Nie pracujące w okresie prowadzenia badania
- Poszukujące pracy od 4 tygodni
- Jest gotowa do podjęcia niezwłocznie pracy w tym lub następnym tygodniu
- Osoby, które znalazły prace, lecz czekają na jej rozpoczęcie (do 30 dni)
Na podstawie BAEL oblicza się także:
- Wskaźnik zatrudnienia – odsetek ludności, odpowiednio aktywnej zawodowo i pracującej
- Aktywności zawodowej – suma pracujących i bezrobotnych
- Biernych zawodowo – nie sklasyfikowano ani jako pracujących ani jako bezrobotnych
Charakterystyka BAEL
Celem BAEL jest polepszenie danych oraz dostępy do informacji o rynku pracy oraz ujednolicenia zasad polskiej statystyki do międzynarodowej uwzględniając przy tym zalecenia Międzynarodowej Organizacji Pracy i Eurostatu.
Jedną z największych zalet BAEL było:
- wyodrębnienie trzech grup, charakteryzujących rynek pracy: pracujących, bezrobotnych oraz biernych zawodowo
- dokładna charakterystyka pracujących, bezrobotnych oraz biernych zawodowo (ujmująca aspekty społeczne, zawodowe, demograficzne)
Bibliografia
- Główny Urząd Statystyczny (2018), Aktywność ekonomiczna ludności Polski III kwartał 2017 roku
- Główny Urząd Statystyczny, Nauka, technika i innowacyjność w województwie dolnośląskim w latach 2005-2008, Wydawnictwo GUS, Wrocław, 2009.
- Główny Urząd Statystyczny, Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym, Wydawnictwo GUS, Warszawa, 2010.
- Janukowicz P. (2010), Bezrobocie rejestrowane a bezrobocie według Bael, „Polityka Społeczna”, nr 1, s. 18-20
- Saczuk K. 2014, Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności w Polsce w latach 1995–2010.Korekta danych, Instytut Ekonomiczny s. 5-21
- Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
- Witkowski J. (2017), Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności jako podstawa modernizacji statystyki pracy, „Wiadomości Statystyczne”, nr 12, s. 7-22