Azjatyckie tygrysy jest to termin nadany krajom azjatyckim, które weszły w latach 1960-1990 na drogę szybkiego wzrostu ekonomicznego. Pierwotnie do tej grupy zaliczały się: Tajwan, Singapur, Hongkong, Korea Południowa. Państwa te miały najszybszy wzrost PKB, industrializację niż inne kraje w tym regionie. Pod koniec lat 80 na tą drogę rozwoju weszły także Tajlandia, Malezja, Indonezja, Wietnam, Filipiny (nazwane tygrysami drugiej generacji).
Gospodarki tych państw były niszczone przez wojny, wycofane pod względem rozwoju technologicznego, charakteryzowały się starymi procesami technologicznymi. Nie posiadały także źródeł energii, czy zasobów naturalnych, na których mogłyby budować gospodarkę. W ciągu 30 lat doszło do ich niebywałe rozwoju, przez co znalazły się w czołówce innowacyjnych producentów świata.
Czynniki wzrostu azjatyckich tygrysów:
- Gospodarcze – pomoc krajów rozwiniętych
- Polityka globalna
- Polityczne – polityki prorozwojowa
- Społeczne- wdrażanie logiki społeczności
Charakterystyka Państw:
- Singapur – poszedł drogą polityki proinwestycyjnej, co oznacza, że skupił się na pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych. Rozwój charakteryzował się: dywersyfikacją industrialną, wyższym poziomem technologicznego produkcji, co miało przełożenie na podniesienie jakości pracy
- Korea Południowa – inwestowała w potężne korporacje państwowe promujące naukę i technikę, skupiające się na eksporcie. Państwo skupiło się na budowaniu i rozwoju infrastruktury.
- Tajwan – skupił się na rozwoju MŚP, przyciągnięciu zagranicznych inwestorów i rozwoju edukacji na poziomie państwowym.
- Hongkong – skoncentrował się na wejściu na rynki światowe i budowaniu profilu konkurencyjności państwa.
Każde z tych państw skupiło się na zbudowaniu długoterminowej strategii rozwojowej. Hongkong i Singapur przydzieliły określone terytoria jako platformy eksportowe dla holdingów i korporacji transnarodowych. Korea Południowa postawiła na rozwój innowacji takich jak przemysł mikroelektroniki i elektroniki użytkowej. W Tajwanie szczególnie się skupiono na przemysłu odzieżowym i tekstylnym, ale też na sprzęcie komputerowym wąskiego profil
Bibliografia
- Castells M. (2009), Koniec tysiąclecia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
- Dymitrowska Y., (2017), Rola państwa prorozwojowego w kształtowaniu ładu społeczno-gospodarczego krajów rozwijających się, „Zeszyty Naukowe Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Zielonej Górze”, nr 7., s.120-133.
- Kim E.M. (red.), (1998), The four Asian tigers: Economic development and the global political economy, Academic Press Inc, San Diego.
- Leszek P., (2010), Perturbacje gospodarcze „azjatyckich tygrysów” w świetle austriackiej teorii cyklu koniunkturalnego, Fundacja Instytut Ludwiga von Misesa, Warszawa.
- Sanjaya L., (1996), Learning from the Asian Tigers: Studies in Technology and Industrial Policy, Springer, New York.
- Wankel C. (red.), (2009), Encyclopedia of Business in Today’s World, SAGE Publications, New York.
- Żyła A., (2013), Charakterystyka azjatyckiego modelu rozwoju gospodarczego świetle teorii oraz doświadczeń krajów zaliczanych do pierwszej i drugiej generacji „azjatyckich tygrysów, „Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu”, nr 315, s. 460-470