Analiza danych jest procesem polegającym na:
- Sprawdzeniu
- Porządkowaniu
- Modelowaniu danych opartych na zdobytych informacjach
- Wnioskowaniu
- Wspieraniu procesu decyzyjnego
Analizę danych można podzielić na:
- Analizę ilościową skupia się na badaniu związków między zdarzeniami
- Analizę jakościową ma na celu wyjaśnienie i interpretację zjawisk
Proces analizy danych
Analiza polega na rozbiciu całości informacji na poszczególne części celem dokładnego ich zbadania. Z nieprzetworzonych danych należy pozyskać takie dane, które pomogą w podejmowaniu decyzji, stawianiu hipotez, budowaniu strategii.
Istnieje kilka faz analizy danych:
- Zdefiniowanie wymagań – zarówno jakościowych jak i ilościowych dotyczących danych, powinna odpowiadać na pytania dotyczące tego co dokładnie chcemy zmierzyć oraz w jaki sposób chcemy uzyskać ten pomiar.
- Gromadzenie danych – odbywa się z różnych źródeł na podstawie określonych wcześniej wymogów/ Dane mogą być gromadzone ręcznie (przy użyciu wywiadów, Internetu, dokumentów) oraz automatycznie (przy pomocy programów, kamery drogowe, urządzenia rejestrujące ruch, czy dźwięk) w zależności od ich rodzaju.
- Przetwarzanie danych – logiczna organizacja zdobytych danych do analizy
- Oczyszczanie danych – polega na usuwaniu duplikatów, uzupełnianiu niekompletnych danych, poprawianiu błędów. Ważne jest także usuwanie tych danych, które nie spełniają ustalonych wcześniej progów, parametrów.
- Właściwa analiza danych – w tej fazie można wykorzystywać różne metody analizy np. proces mining, badania eksploracyjne, wizualizacje danych czy buisness intelligence, statystyki opisowe.
- Raportowanie i dystrybucja wyników – ustalenie w jaki sposób prezentować wyniki. Można wykorzystać graficzny sposób (tabele, wykresy).
- Analizy jakościowe i ilościowe – celem analizy jest generowanie wiedzy o konkretnym wybranym zjawisku, który jest zgodny z potrzebami badawczymi. Do tego należy zastanowić się nad określeniem danego zjawiska czy sytuacji.
- Analizy ilościowe zazwyczaj badają związek między dwoma zdarzeniami, gdzie jedno ze zdarzeń jest konsekwencją drugiego. Aby sprawdzić przyczynowość lub związek między 2 zdarzeniami analitycy ilościowi będą starali się utrzymać poziom kontroli nad różnymi zmiennymi, które mogą wpływać na relacje między zdarzeniami. Do gromadzenia danych wykorzystuje się ankiety oraz kwestionariusze.
- Jakościowa analiza danych zawiera zakres procesów i procedur, dzięki którym przechodzimy od zgromadzonych danych jakościowych do wyjaśnienia, zrozumienia lub interpretacji zjawisk które badamy.
Bibliografia
Flick U. (2013), The SAGE Handbook of Qualitative Data Analysis, SAGE
Provest F., Fawcett T. (2014), Analiza danych w biznesie. Sztuka podejmowania skutecznych decyzji, Helion, Gliwice
Smith M. (2018), Statistical Analysis Handbook, The Winchelsea Press, Drumlin Security Ltd