Analiza ABC jest to metoda, która polega na ocenie wartości konkretnych dóbr w przedsiębiorstwie w odniesieniu do ich udziału w całkowitej wartości ich rocznego zużycia. Ta analiza ma na celu ustalenie, które z dóbr nie obędą się bez specjalnych środków ze względu na wyjątkowo wysokie koszty utrzymania (m.in. zamrożenie środków obrotowych).
Metoda ABC opiera się na krzywej Lorenza, która jest wyznaczana na podstawie kilku kroków. Pierwszym z nich jest uporządkowanie dostawców według malejących wskaźników kosztów. Drugim krokiem jest wyliczenie procentowych wskaźników udziału kosztów zakupów w odniesieniu do całkowitych kosztów zakupów. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie grup A, B, C według rocznego kosztu i zużycia.
Cel stosowania klasyfikacji ABC
Wykorzystanie metody ABC w fabryce pozwala na dystrybucję towarów w magazynach bazując na ich znaczeniu dla firm, udziału konkretnych towarów w całkowitym majątku oraz pozwala na określenie ich rotacji. Najważniejsze w tym systemie jest wartość, a nie np. gabaryty czy liczba danych produktów.
Metoda ta ma zastosowanie w procesach w logistyce oraz magazynowaniu:
- Kontrola zużycia materiałów
- Zarzadzanie kosztami
- Sterowanie procesami o kontrola
- Zarzadzanie jakością w przedsiębiorstwie
Grupy zapasów
Grupa A
Do tej grupy należą towary cenne, które pod względem asortymentowym zajmują jedynie ok 5-20%, natomiast uwzględniając ich wartość aż 75-80%.
Przy tych towarach należy się skupić przede wszystkim na:
- Właściwym zarządzaniu poziomem zapasów
- Precyzyjnym ustaleniu poziomów stanów minimalnych
- Zamówień handlowych
- Analizie rynkowej
- Właściwym procedowaniu w przedsiębiorstwie
Produkty ze względu na swoje cechy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Uwzględniając położenie magazynowe – produkty te leżą na najniższych półkach regałów, aby ułatwić ich załadunek.
Grupa B
Produkty należące do tej grupy charakteryzują się 15-20 % wysokością w liczebności asortymentowej oraz wartości zapasów.
Towary te charakteryzują się pewną zmiennością – mogą z łatwością przejść do grupy A lub C. Dlatego ważne jest, aby stosować wobec z nich zasadę zapasu minimalnego. Nie trzeba ich kontrolować i kierować zapytania ofertowe do ich producentów.
W magazynach produkty te leżą na wyższych półkach, ze względu na ich średnią rotację.
Grupa C
Zapasy masowe, stanowiące ok 80 % liczebności asortymentowej, ale bardzo małej wartości kosztowej – 5%. Bez wątpienia nie są to produkty strategiczne dla firmy. Zaopatrzenie opiera się o zapas zabezpieczający. Jednakże ze względu na ich małą rotacje należy je kontrolować, aby czas ich zużycia się nie przeterminował.
Towary należące do grupy C są składowane na najwyższych półkach w magazynach, oraz w najdalszych miejscach od doków załadunkowych
Praktyczne zastosowanie metody ABC w organizacji magazynu
Aby sprawnie zarządzać produktami znajdującymi w magazynie najlepiej robić to w oparciu o kilka zasad:
- Dostosowanie systemy magazynowe do poszczególnych grup składowanych pozycji w celu maksymalizacji wykorzystania dostępnej przestrzeni
Planowanie rozmieszczenia towarów w oparciu o metodę ABC powinna być parametrem równie istotnym co m.in. temperatura składowania czy ciężar. Wyposażenie magazynu w różne rodzaje regałów usprawnia optymalizację dostępnej przestrzeni oraz ułatwia przepływ w ramach grup produktowych.
- Stosowanie systemów automatycznych
- Automatyczne systemy transportu np. przenośniki rolkowe
- Wózki z napędem elektrycznym
- Dobór sposobu kompletacji oraz przygotowania zamówień
- Wykorzystanie potencjału oprogramowania magazynowego do ustalenia reguł warunkujących rozmieszczenie towarów według klasyfikacji ABC:
- Ustalenie sposobu i prioryteryzacji w zakresie uzupełnienia zapasów
- Kontrola poprzez monitorowanie przepływu towarów
- Ustalenie strategii na rzecz defragmentacji
Źródła:
https://www.techniklogistyk.com/analiza-abc-2/
https://www.mecalux.pl/blog/analiza-abc-klasyfikacja-magazynie