
Sourcingowe modele biznesowe
- Podstawowy model dostawcy – jest oparty na transakcjach, w których występuje z góry ustalona cena produktu lub usługi. Można spodziewać się mało zróżnicowanej ceny ze względu na łatwą dostępność tych dóbr.
- Preferowany model dostawcy – oparty jest na ekonomicznym modelu, którego podstawą są transakcje. Kupujący decyduje się na współpracę z konkretnym dostawcą ze względu na dodatkowe korzyści płynące z tej relacji.
- Zatwierdzony model dostawcy – w tym modelu podejście transakcyjne bazuje na kupowaniu produktów od firm, które zostały wstępnie zakwalifikowane. Warunkiem zakupu jest spełnienie określonych wymagań przez dostawcę.
- Model oparty na wynikach – to przede wszystkim długoterminowa umowa. Jej zadaniem jest łączenie relacyjnego modelu kontraktowania z modelem ekonomicznym opierającym się na produkcji.
- Model biznesowy oparty na pozyskiwaniu zasobów – to hybryda łącząca model ekonomiczny z relacyjnym modelem kontraktowania.
- Partnerstwo kapitałowe – jest to prawnie wiążący podmiot przyjmujący różne formy prawne m.in. zakup dostawcy poprzez utworzenie spółki zależnej, stworzenie wspólnego przedsięwzięcia czy kooperacji.
- Model wspólnych usług – przyjmuje postać wewnętrznej organizacji opartej na zasadzie outsourcingu.