Cherry Picking jest to proces dobierania dowodów lub danych statystycznych, aby potwierdzały lub udowadniały przekonania osoby dokonującej analizy.
Geneza nazwa dotyczy procesu zbierania wiśni – osoba, która zbiera owoce powinna wybierać tylko te najładniejsze i zdrowe owoce. Z punktu widzenia obserwatora można wysnuć wniosek, że wszystkie owoce w sadzie są najlepsze i charakteryzują się dobrym stanem. Oczywiście może to prowadzić do niewłaściwych wniosków bazujących tylko na zebranych najlepszych owocach z pominięciem nadgnitych, poobijanych czy niedojrzałych.
Cherry Picking – wskazuje pojedyncze przypadki, które potwierdzają daną (wybraną) tezę. Ignorując tym samym powiązane informacje, które mogłyby doprowadzić do innych wniosków. Można to porównać z selektywną uwagą lub efektem potwierdzenia.
Często można to zaobserwować podczas wywiadów, kiedy cytowane fragmenty wypowiedzi osób pochodzą z większego kawałka wypowiedzi. Cytaty zwykle pozostają w powszechnej opinii publicznej i nawet po ich skorygowaniu prowadzą do powszechnego wprowadzenia w błąd kierowanych grup.
Gdzie można odnaleźć cherry picking?
- W nauce
Dokonywanie wybiórczych danych wśród konkurencyjnych dowodów, w celu podkreślenia tych wyników, które potwierdzają daną pozycję, podczas ignorowania lub odrzucania jakichkolwiek wyników, które są z nią sprzeczne
- Jednostronność argumentów
Jednostronność argumentów (rozstawianie kart) jest nieformalnym błędem, który pojawia się, gdy podawane są tylko informacje uzasadniające dane stanowisko, a wszystko sprzeciwiające się temu, jest pomijane. Według profesora filozofii Petera Subera błąd jednostronności nie doprowadza do tego, że argument przestaje być ważny. Bycie jednostronnym oznacza, że nie powiedzieliśmy wszystkiego, co mogłoby uzasadnić dane stanowisko. Argumenty przytoczone przez innych obserwatorów tego samego wydarzenia mogą być o wiele bardziej znaczące niż nasze.
Bibliografia
- Klass G. (2014), Just Plain Data Analysis: Common Statistical Fallacies in Analyses of Social Indicator Data
- McClung L., Briant L. (1939), The Fine Art of Propaganda, Harcourt Brace, Nowy Jork
- Somerville R. (2012), Testimony before the US House of Representatives Committee on Energy and Commerce Subcommittee on Energy and Power, Science or not
- Suber P. (1998), The One-Sidedness Fallacy